
Sedan 2024 har Peter & Partner Utbildning genomfört en sammanhållen utbildningssatsning inom projekt i Norrtälje kommun. Med två utbildningsnivåer – grund och avancerad – har fokus legat på att stärka och träna organisationens förmåga att driva projekt i en komplex kommunal verklighet.
Utbildningarna har integrerat Norrtälje kommuns projektmodell i ett bredare sammanhang: hur man faktiskt leder, styr och genomför projekt – i relation till organisationens övriga arbetssätt och vardag.
Totalt har åtta utbildningstillfällen genomförts. Satsningen startade inom samhällsbyggnadsförvaltningen och har därefter fått spridning inom kommunen.
Laila Lindroth, administrativ chef på Kommunledningskontoret säger så här om satsningen
– I takt med att förändringsarbete, förbättringsinitiativ och verksamhetsutvecklande projekt har ökat i omfattning har vi sett ett tydligt behov av att stärka projektkompetensen. Satsningen ger organisationen ett enhetligt och gemensamt stöd för att arbeta mer strukturerat och effektivt med utveckling.
Utgångspunkten för satsningen har varit att träna organisationens förmåga att använda projektmetodik i praktiken – även när förutsättningarna är komplexa, föränderliga och inte följer skolboken.
Projekt bedrivs i många delar av kommunen och i olika typer av verksamheter. Fokus i utbildningarna har därför legat på att skapa samsyn, gemensam logik och förståelse för hur projekt leds i relation till linjeverksamhet, styrning och beslut.
Utbildningarna har utformats utifrån en tydlig pedagogisk modell, där metodik och metodutveckling stått i centrum. Fokus har legat på att hjälpa deltagarna att förstå:
Kommunens projektmodell har varit en integrerad del av utbildningarna, men alltid i ett större sammanhang: hur man driver projekt på ett professionellt sätt, snarare än hur man följer ett dokument.
Vår utbildare Peter Davidson förklarar vårt pedagogiska angreppssätt:
– Vår utgångspunkt har inte varit att lära ut en modell, utan att stärka organisationens förmåga att tänka och agera projektmässigt. När projektmodellen integreras i hur man faktiskt leder, prioriterar och fattar beslut i vardagen, då blir den ett stöd. Det är först då modellen bidrar till verklig genomförandekraft.
Genom hela utbildningen har deltagarna arbetat med metoder som uppmuntrar reflektion, dialog och förståelse. Tyngdpunkten har legat på frågor som:
Detta har skapat utrymme för att lyfta verkliga frågeställningar kring arbetssätt – och för deltagarna att utforska hur projektmodellen kan användas, snarare än om den ska användas.
Utbildningarna har uppfattats mycket positivt, både av deltagare och organisation. Internt har satsningen fungerat som ett stabilt grundarbete för att förankra projektarbetet, vilket i sin tur har skapat legitimitet och intresse i fler delar av verksamheten.
När förståelsen ökar, ökar också viljan att vara med.
– Deltagarna har uppskattat initiativet och satsningen mycket. Den har stärkt dem i sina uppdrag och gett konkreta verktyg som är direkt användbara i vardagen. Att dessutom få möta kollegor från andra förvaltningar har varit särskilt värdefullt och bidragit till en starkare vi-känsla i organisationen, säger Laila.
En tydlig effekt av utbildningsupplägget har varit deltagarnas engagemang. I stället för att enbart efterfråga ”rätt sätt” har många velat förstå bakomliggande resonemang, principer och konsekvenser.
Det är ett viktigt tecken på att utbildningen bidragit till ökad förståelse, trygghet och omdöme – och till en förmåga att använda projektmodellen även i situationer som inte är entydiga.
Sedan 2024 har åtta utbildningstillfällen genomförts inom ramen för satsningen. Tillsammans har de bidragit till ökad samsyn, stärkt kompetens och bättre förutsättningar att driva projekt på ett strukturerat och genomtänkt sätt i Norrtälje kommun.
Satsningen visar värdet av att kombinera pedagogisk modell, metodik och metodutveckling – med organisationens egen verklighet som utgångspunkt.
– Det som gjort satsningen särskilt lyckad i Norrtälje är viljan att förstå, inte bara att följa. När deltagare vill diskutera principer, konsekvenser och omdöme byggs en långsiktig projektförmåga. Det är då utveckling verkligen får fäste, avslutar Peter.